Elinde altını olanlar zengin olacak. ‘Kuyumcularda kuyruk olacak’ Uzman isim açıkladı

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına yönelik artan beklentilere karşın karışık bir seyir izlemekte. İçinde bulunulan karışıklıktan faydalanan altın fiyatları ise yükselişe geçti. Altın, son iki haftanın en yüksek seviyesine görerek piyasalara güçlü bir giriş yaptı.

ALTINDA DİRENÇ KIRILDI, ÇOK YAKINDA ZİRVEYE TIRMANACAK

Ons altın 2363 dolar seviyesinde. Altında beklentilerin 2280 dolar seviyesinde öngördüklerini ifade eden uzmanlar, Altının 2363 dolar seviyesi ile 2340 direncini kırdığını ve ons altında toparlanmanın devam edeceğini aktardı.

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcılarını yakından ilgilendiren haberi verdi. Mynet’te yer alan habere göreMemiş, “Gram altının TL fiyatının bayramdan önce 2420 lira seviyesine kadar gerilemişti. Alın bu fırsatları bulamazsınız demiştim. Serbest piyasalarda gram altın TL fiyatı 2514 lira seviyesinde. Bayram öncesi ve bayram sonrasına baktığımızda gram altının değeri 100 lira arttı. Bayramdan önce uyarıları dikkate alan altın pozisyonunu kapatanlar iyi bir hareket yaptı” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayından itibaren 2600 ve 2700 lira yıl sonunda ise 3000 ve 3500 lira beklentilerinin devam ettiğini ifade eden Memiş altın alacak yatırımcılara yeni tavsiyelerde bulundu.

“KUYUMCULARDA KUYRUK OLACAK”

Bayram tatilinden sonra altın alım fırsatlarına dikkat çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, temmuz ayında gram altının ulaşabileceği seviyeyi ifade etti ve “Kuyumcularda uzun kuyruklar olacak” tahmininde bulundu.

Altın almak için geç kalınmadığını aktaran Memiş, “Altın ne zamanki 2700 lira seviyesini kıracak kuyumcularda kuyruk oluşacak. Ne zamanki 3 bin lira seviyesini görecek kuyumcularda kuyruk oluşmaya devam edecek. Toplumun maalesef finansal okuryazarlığı böyle” ifadelerini kullandı.

ALTINDA YÜKSELİŞİN SEBEBİ BELLİ OLDU

ABD Merkez Bankası Fed, faiz indirimiyle ilgili net bir tarih açıklamazken son duyurulan verilerin olumsuz gelmesi faiz indirimi ihtimalini artırdı. Öte yandan Avrupa’daki siyasi istikrarsızlıklar ve seçim dönemine girilmiş olması da altına olan talebi yükseltiyor.

KAPALIÇARŞI’DA ALTIN NE KADAR?

Altın fiyatlarındaki yükseliş rekor seviyelere çıktı. 19 Nisan 2024 tarihinde 2552 lirayla tarihi yüksek seviyeye ulaşan gram altın bugün 2503 liradan işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x